Image

Spirito -alaus bravoras

Baigti išskirtinio Klaipėdos istorinio objekto – spirito varyklos, pastatytos 1921 m., restauravimo ir pritaikymo darbai. Buvusi spirito varykla – vienas iš Spirito – alaus gamyklos statinių komplekso Šaulių g. 25 pastatų, pritaikyta labai šiuolaikiškai paskirčiai – plastinės chirurgijos klinikai.

Kaip gerai bemokėtume restauruoti istorinius pastatus, jie pasmerkti nykti, jei yra nepritaikomi naudojimui. Gerai, kai saugotinas objektas yra daugmaž standartinis, buvęs gyvenamas ar visuomeninis su didesniais ar mažesniais langais, užtikrinančiais eksploatavimo sąlygas. Jei to nėra, reikia kelių dalykų – entuziasto savininko ir geros idėjos.

Spirito varyklos pastatas, kaip ir kiti alaus gamyklos statinių komplekso statiniai, stovėjo apleistas ir nenaudojamas jau kelis dešimtmečius. Tiek dėl belangių fasadų, tiek dėl planinės struktūros ir komerciškai nepatrauklios dislokacijos sklypo viduryje, o ne prie pagrindinių miesto gatvių, pastatas neviliojo pirkėjų, o buvusiems šeimininkams nekilo rankos imtis darbų, nes tvarkyti reikėjo visą statinių kompleksą didžiuliame sklype.

Tarybiniais metais buvusios spirito varyklos pastate įsikūrė „Ryto“ spaustuvės sandėlis. Atgavus nepriklausomybę, buvo rengiami statinių komplekso pritaikymo pasiūlymai. Planuota pastatus pritaikyti SPA paslaugoms, įrengti prekybos pasažą.

Belieka džiaugtis, kad prieš kelis metus kompleksas buvo sėkmingai parduotas vienai įmonei, neišskaidytas atskiriems, skirtingai mąstantiems pirkėjams.

Image
Image
Image

Naujasis šeimininkas pirmiausia ėmėsi „nepatrauklaus“ pastato. Architektų ir statytojo nuomonės sutapo – tik įminus galvosūkį, kaip pritaikyti buvusią spirito varyklą, procesas galėjo judėti pirmyn. Einant kitu keliu – pradėjus restauruoti komerciškai patrauklesnius komplekso objektus, stovinčius prie gatvių, šis pastatas – neribotą laiką dar būtų likęs užvertomis durimis.

Klinikos pritaikymui tiko vieta – ramesnė, sklypo viduje, toliau nuo gatvių triukšmo.

Padėjo ir tas faktas, kad pagrindiniai tvarkybos darbai vyko autentiškoje pastato dalyje, o vėliau statyta dalis, neturinti vertingųjų savybių, suteikė laisvesnes pritaikymo galimybes. Rekonstruojamoje dalyje fasadai įgavo, kad ir nedidelius, derinant prie bendro komplekso charakterio, bet natūralią šviesą užtikrinančius langus. Vis tik langų neužteko, kad šviesa pasiektų senąją pastato dalį ir ją patraukliai eksponuotų. Todėl buvo nuspręsta pagrindinį holą, prasidedantį senojoje dalyje, apšviesti pro rekonstruojamos dalies stogą. Sprendimas pasiteisino – erdvė nušvito. Senoji pastato dalis maksimaliai eksponuojama, čia – pagrindinis įėjimas, registratūra, pagrindinis holas – laukiamasis. Eksponuojamos raudono mūro sienos, arkinis perdenginys, kuris apžvelgiamas tiek nuo pirmojo aukšto, tiek nuo pagrindiniame hole įrengtos antresolės. Virš rekonstruotos pastato dalies įrengta terasa, nuo kurios apžvelgiami visi komplekso pastatai.

Lygiagrečiai pajudėjo ir nedidelių gretimų komplekso pastatų, kurių funkcija siejama su klinikos aptarnavimu, tvarkymo darbai.

Milžiniški darbai įvykdyti sklype, iškeliant ir rekonstruojant inžinerinius tinklus. Apleistų sklypų problema ta, kad į gretimus sklypus dar tarybiniais metais nuvesti inžineriniai tinklai kerta jų teritorijas įvairiausiomis kryptimis. Net jei tinklas neregistruotas, abejotino legalumo, naujasis šeimininkas turi pasirūpinti viskuo – ir savo sklypą išvaduoti nuo tinklų raizginio, ir kaimynams užtikrinti energijos tiekimą naujais tinklais.

Kol kas sutvarkyta dalis sklypo teritorijos. Kai bus baigti alaus bravoro, stovinčio prie Šaulių gatvės, restauravimo ir pritaikymo darbai, išilgai sklypo nusidrieks pėsčiųjų takas. Didelis žemės sklypas organizuojamas taip, kad būtų atvertas ir išryškintas pėsčiųjų pasažas tarp H. Manto ir Šaulių gatvių. Komplekso kiemas taps atviras lankytojams.

Image

Pastatų – kultūros paveldo objektų - išdėstymo sklype schema

Spirito – alaus gamyklos statinių kompleksą (25107) sudarantys statiniai: 1.Administracinis pastatas (25110); 2.Sandėlis (31138); 3.Administracinis pastatas; 4.Alaus daryklos pastatas (25109, dalis pastato - griuvėsiai); 5.Spirito varyklos pastatas (25108).

Image

Sklypo sutvarkymo sprendinys

5.1. – restauruojama vertingųjų savybių turinti spirito varyklos dalis.

Image
Image
Image

Aktuali ištrauka iš istorinės pažymos „Buvęs bravoras ir spirito varykla Klaipėdoje, Šaulių g. 25/H. Manto g. 38“, parengtos remiantis Paminklų restauravimo instituto istoriko J. Tatorio istorine apybraiža „Buvęs bravoras ir spirito varykla Klaipėdoje, T. Armijos 25 – H. Manto 38, Klaipėda, 1988 m.“

Spirito varykla

1920-jų metų gruodžio 4 dienos laikraštis „Prūsų lietuvių balsas“ rašė: „Klaipėdoje viena „Spyrtaus akcijų bendrovė“ įsteigta. Tos bendrovės tikslas – yra budavoti Spyrtaus Deglyčią (varyklą) ir Kafiterijo geriausiu įtaisymu. Vyriausieji steigėjai yra gerai žinomi iš Čekoslovakijos ir Vokietijos. Fabrikas budavojimu pradės nuo grundstukio (sklypo) „Bohmisches Brauhaus“.

Ši žinutė, parašyta 1920 metų pabaigoje, leidžia teigti, kad spirito varyklos korpusas, stovintis kieme, pastatytas 1921 metais.

Spirito varykla išmūryta iš raudonų plytų. Ji buvo statoma kaip izoliuotas, savarankiškai funkcionuojantis pastatas. Korpusas dviejų aukštų, kuklios architektūros. Šiaurinės pusės sienų dalis išmūrinta iš didelio formato šlako – betono tuščiavidurių blokų. Šie blokai Klaipėdoje išplito XX a. Trečiajame deš. Fasadus paįvairina segmentiniai langai, iš raudonų plytų išmūryti reljefiniai karnizai, paliktos kryžminės formos ventiliacinės angos. Stogas lėkštas, dvišlaitis, su didelėmis prasikišusiomis pastogėmis.

Pastato vidus sudalintas į įvairaus dydžio ir aukščio patalpas. Aukščiausia patalpa yra vakarinėje dalyje, kur būdavo priiminėjamos ir apdirbamos žaliavos. Čia perdanga iš segmentinių skliautų, kurie remiasi į metalines sijas. Šiaurinėje – kiemo pusėje patalpos žemesnės, perdengtos lygiu gelžbetoniniu perdenginiu, kurį laiko aukštos metalinės sijos. Rytinėje pusėje matyt buvo produkcijos išpilstymo, išdavimo patalpos. Čia grindys išklotos raudonomis plytomis, o kai kurios sienos – šviesiomis glazūruotomis plytelėmis. Virš šių patalpų – erdvi salė. Jos perdenginys medinis: medines sijas laiko mediniai stulpai, sutvirtinti su sijomis poramsčiais.

Dar ir šiandien ant rytinio fasado sienos galima išskaityti buvusį užrašą “... Petereit Akt. Ges. Likiorfabrik, Meingrosshandlung...“. Tai matyt pirklio Petereičio reklama, kuris, tikriausiai buvo įmonės dalininkas – akcininkas, turėjo privačią gėrimų parduotuvę, kur realizuodavo spirito varyklos produkciją.

Kokie įrenginiai virykloje buvo ir kur jie stovėjo – nėra duomenų. 1945 metų rudenį patalpos jau stovėjo tuščios, įrengimai buvo išgabenti. Patalpas ilgai naudojo salyklinių grūdų laikymui. Varykla vamzdžiais buvo sujungta su bravoru. Vėliau čia popieriaus atsargas laikė „Ryto“ spaustuvė. Beje, pratęsiant spirito varyklos istoriją, vertėtų paminėti, kad pastatas pritaikytas gana taikliai, įvertinant faktą, kad spiritas klinikoje dar ilgai bus naudojamas.

Snieguolė Stripinienė

Image
Image
Image